prirejeno iz spleta
Situacija, ki jo doživljate s sveto mašo prek ekrana ali aparata, je razumljivo precej posebna. Ko se slišimo po telefonu ali se vidimo v primerni varni razdalji, si povemo, da se pogrešamo. Imamo veliko možnosti biti pri sveti maši. Kako torej gremo k maši po televiziji, radiju ali na medmrežju? (…nadaljevanje)
- Na sveto mašo se pripravimo. Pogledamo ponudbe in se odločimo, katero sveto mašo bomo obiskali. Da nas med mašo ne bo motila kuhinja ali druge zadeve.
- Uro pred sveto mašo se postimo, zato da bi lahko prejeli duhovno obhajilo.
- Se mašno oblečemo. Ne moreš k maši v pižami ali v trenirki.
- Za družino pripravimo stole, ker to ni gledanje katerekoli oddaje, ampak je maša.
- Na mizi prižgemo svečko. Se pokrižamo z blagoslovljeno vodo. Če nimamo, kar z navadno vodo, da se spomnimo krsta.
- Ko je čas za stanje, stojimo, sedimo in klečimo, kadar je treba.
- Kar govori ljudstvo skupaj glasno odgovarjamo.
- Poberemo miloščino. Po koncu epidemije bodo mnogi v stiskah in se bomo odločili komu bomo dali darove naše mašne nabirke. Božji dar kliče k temu, da tudi sami darujemo.
- Ministranti lahko ministrirajo vsaj z zvonjenjem, če je pri hiši kakšen zvonček.
- V družini si podamo roke pred obhajilom.
- Duhovno obhajilo lahko pospremimo z zahvalami, ki jih izrečemo na glas.
- Pri blagoslovu sprejmemo blagoslov z glasnim »amen«.
- Spremljamo zaključno pesem in še sami kaj zapojemo.
- Po maši posedimo ob družinski mizi, popijemo kaj všečnega, pojemo kaj vitaminov ali sladkega. Si povemo, kaj nam je bilo všeč. Kaj bomo za Jezusa storili v življenju. Naredimo selfi, nekaj narišemo ali napišemo. Pošljemo župniku sporočilce (lahko selfi) in ali SMS tistim, s katerimi navadno ob nedeljah poklepetamo pred cerkvijo.
Potem se lahko spet preoblečemo v domače cunje.
Seveda je tudi spremljanje svete maše med kuhanjem kosila boljše kot nič, a če si boste vzeli čas za Gospoda, boste imeli toliko boljši občutek, da je kakšen dan, kakšna ura drugačna od drugih.
Še objava na Aleteia.si:
